Az Európai Unió Szellemi Tuldajoni Hivatala (EUIPO) 2022 októberi tanulmányában a gazdasági teljesítmény és a szellemi tulajdonjog-intenzív iparágak kapcsolatát vizsgálta, negyedik alkalommal. Az eredmények azt mutatták, hogy az elmúlt időszakban a szektor hatása óriási volt minden tekintetben: munkahelyteremtés, GDP, szolgáltatások és áruk exportja. A nagyobb számú szellemi tulajdonjoggal (IPR) rendelkező vállalatok több munkahelyet hoztak létre és magasabb fizetést tudnak biztosítani, továbbá a teljes bruttó EU GDP több mint 47%-át is eléri a hozzájárulásuk.
Természetesen nem lehet szó nélkül elmenni az EU kis- és középvállalkozói mellett sem, akik a közösség gazdaságának egyik tartópillére. A 2022 szeptemberében megjelent értékelés közel 8.400 vállalkozás – melynek közel fele rendelkezett lajstromozott szellemi tulajdonjoggal – bevonásával készült. Néhány érdekesebb adat:
Ügynökségünk egyik alappillére a szellemi tulajdonjog védelme: egy pajzs, amely védi mindazt, amelyet képviselsz.
Hisszük, és tudjuk, hogy a mai világban elengedhetetlen a márkavédelem:
Legyen szó védjegyoltalomról, vagy akár műnyilvántartásba vételről.
A Starpath Agency erre szakosodott jogi képviselő bevonásával karöltve segít a vállalkozásoknak.
Fontos jeleznünk:
A védjegyoltalmi ügyintézés nem 1-2 napos procedúra. Összességében elmondható, hogy átlagosan 6-9 hónapos időintervallum szükséges ahhoz, hogy az ügyintézés teljes egészében lezáruljon.
Ezzel szemben az önkéntes műnyilvántartásba vétel csupán 1-2 hét.
Mire/kinek ideális az önkéntes műnyilvántartásba vétel?
Bárki igénybe veheti ezt a lehetőséget: legyen szó egy mű védelmének biztosításáról, vagy egy üzleti modell összesítéséről: a lehetőség itt határtalan.
Elmondhatjuk, hogy egy olyan eszköz, amely megkönnyíti a szerzői jog jogosultjának bizonyítását a nyilvántartásba vett mű létrehozásának idejére és a jogosult személyére vonatkozóan. Ha a művet nyilvántartásba vették a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalánál (SZTNH), akkor azonosítani lehet a jogosultat egy esetleges vita során.
Az önkéntes műnyilvántartás közokiratnak minősül, így a benne foglalt adatokat és tényeket teljes körűen bizonyítja, valamint annak idejét és módját is. Ez a védelem az önkéntes műnyilvántartásba vételi kérelem időpontjától kezdve érvényes, de nem garantálja, hogy a mű szerzői jogi védelemben részesül, hiszen az SZTNH ugyanis nem vizsgálja, hogy a mű eléri-e az eredetiség minimális szintjét ahhoz, hogy jogi védelemmel rendelkezhessen.
Miért hasznos a védjegyoltalom?
A védjegyoltalom kizárólagos jogot ad a védjegyjogosultnak a védjegye használatára.
Ha valaki nem regisztrált védjegyre hivatkozva szeretne fellépni egy új, lényegében azonos védjegy bejelentésével szemben, akkor teljes körűen bizonyítania kell a megjelölés korábbi, kiterjedt használatát, amely sokkal nehezebb, hosszabb, időigényesebb (és ez által költségesebb procedúra.)
A regisztrált védjegy jogosultjának csak a törvényben meghatározott feltételeknek megfelelően kell bizonyítania mindezt.